Nu breddar vi vårt sortiment av Fatpumpar
Från 1 juni ökar vi vårt fokus på fatpumpar. Tidigare har vi jobbat med delar av Flux:s sortiment, men nu utökar vi till att erbjuda det mesta ur Flux sortiment.
Fatpumpar förekommer i de flesta industrier och används till att tömma mindre tankar, fat och IBC:er.
För mer än 60 år sedan skapade FLUX den första elektriska fatpumpen sedan dess varit marknadsledande på fatpumpar. FLUX ligger i framkant när det gäller innovation och teknik för fatpumpslösningar.
”Vi gör denna satsning för att vi ser att efterfrågan på högkvalitativa fatpumpar i den svenska industrin ökar. Vi upplever att våra kunder sätter stort värde på kvalité och produktkännedom inom tekniska lösningar. Där är Telfa och FLUX en bra kombination.”
Andreas Rylander - VD Telfa AB